Погасяване на задължения по давност
Ако имате образувано изпълнително дело, трябва да се извърши справка дали задълженията са погасени по давност. Давност е период от време, при изтичане на който, взискателят или кредиторът няма право да търси и събира своите задължения по принудителен ред. Давността не погасява самото задължение, а погасява възможността то да бъде изпълнено принудително.
Погасяване на задължения по давност при различни видове задължения:
- С петгодишна давност се погасяват следните задължения: вземания по договор за кредит; имуществени санкции; вземания за неоснователно обогатяване, данъците и др.
- Съгласно чл. 111 от ЗЗД с изтичане на тригодишна давност се погасяват задълженията за: задълженията за обезщетения и неустойки; лихви и периодични плащания; вземания за наем; вземания за възнаграждение за труд. Периодични плащания, които също се погасяват с тригодишна давност са задължения към Топлофикация, мобилните оператори и др.
- С двегодишна давност се погасяват вземанията за глоби – фиш или глоба от КАТ.
3. Как отпадат задължения по давност при образувани изпълнителни дела при ЧСИ?
За погасяване на задължения по давност е нужно да се направи справка по изпълнителното дело, за да се установи дали дългът може да отпадне по давност. Давността може да бъде спирана и прекъсвана, като по време на спирането давностният срок не тече, а при прекъсването давностния срок започва да тече отначало.
Ако задължението е старо и по него не са предприемани никакви действия, може да започнете производство за отписване на задължението и прекратяване на изпълнителното дело.
За
съдействие по проверка на образувани срещу Вас изпълнителни дела, погасяване на
задължения по давност, свържете се с адвокат Синтия Златкова