Какво е АУАН и какви са нашите права

04/07/2024

     Това съкращение означава Акт за установяване на административно нарушение. Актът се съставя от наказващия орган – КАТ, НАП, Инспекция по труда и др. АУАН трябва да съдържа задължителните реквизити, регламентирани в чл. 42 ЗАНН. Актът за установяване на административното нарушение трябва да съдържа:

1. собственото, бащиното и фамилното име на съставителя и длъжността му;

2. датата на съставяне на акта;

3. датата и мястото на извършване на нарушението;

4. описание на нарушението и обстоятелствата, при които е било извършено

5. законните разпоредби, които са нарушени;

6. (доп. - ДВ, бр. 59 от 1992 г., доп. - ДВ, бр. 109 от 2020 г., в сила от 23.12.2021 г.) собственото, бащиното и фамилното име и възрастта на нарушителя, точния му адрес и местоработата, единен граждански номер, а в случай че е чужденец - имената, точния адрес, дата на раждане, а ако има информация за това - и място на раждане, по паспорт или заместващ го документ за пътуване с посочване на номер, дата на издаване и издател на документа;

7. (доп. - ДВ, бр. 59 от 1992 г., изм. - ДВ, бр. 109 от 2020 г., в сила от 23.12.2021 г.) имената, точните адреси и датата на раждане на свидетелите;

8. обясненията или възраженията на нарушителя, ако е направил такива.

Съгласно чл. 40, ал. 1 от ЗАНН, актът се съставя в присъствието на свидетелите, които са присъствали на извършването на нарушението. Актът за установяване на административно нарушение се подписва от актосъставителя и поне един свидетел, който да е бил очевидец на нарушението.

При липса на един от изброените реквизити АУАН е незаконосъобразен.

В седемдневен срок от връчването на акта, може да се подаде писмено възражение срещу съставения му акт до наказващият орган.

· Наказателно постановление

Въз основа на съставеният АУАН се издава от компетентния орган Наказателното постановление в шестмесечен срок от съставянето на акта. Наказателното постановление също трябва да съдържа задължителни реквизити, регламентирани в чл. 57 от ЗАНН.

· Обжалване на наказателно постановление

Наказателното постановление подлежи на обжалване в двуседмичен срок пред Районен съд в района, където е било извършено нарушението. Срокът на обжалване започва да тече от получаването (връчването) на Наказателното постановление и ако изпуснете срока, наказателното постановление влиза в сила. Чрез обжалване на наказателно постановление се спира неговото изпълнение.

С обжалване на наказателно постановление може да се иска отмяната на цялото наказание. Но ако не са налице предпоставките за отмяна на наказателното постановление, може да се обжалва размера на наложеното наказание. Например ако е наложена глоба над минималния размер.

Районния съд се произнася с Решение, с което отменя Наказателното постановление, изменя го или го потвърждава. Това Решение подлежи на обжалване пред съответния административен съд, като Решението на Административния съд е окончателно.

Ако желаете съдействие, във връзка с обжалване на Наказателно постановление или възражение срещу АУАН, се свържете с адвокат Синтия Златкова